موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Marksist Devrim Teorisi Ve Devrim Stratejisi

image_pdf

Bilindiği üzere, strateji sorunun iki alanı vardır. Birincisi, devrimin hedeflerini içeren, program ve program sorunlarıdır. İkincisi ise, bu hedefe ulaşmak için izlenecek yol, yani stratejik çizgi ve sorunlarıdır. Bunlara ittifak ilişkileri de eklemek mümkündür.

Dikkat edilirse ve tüm bu konularda devrimci sosyalizmin birikimine bakılırsa, devrimci sosyalizm tüm bu konularda, adeta her süreçte üst üste koyarak ciddi bir birikime sahip olduğu görülecektir. KESİNTİSİZ DEVRİM I-II-III hem program hem de stratejik çizgi sorunlarında, Marksizm-Leninizm temelinde güçlü ve sağlam bir zemini ifade eder. Ama biz burada kalmadık; bu güçlü zemini geliştirdik, adeta üzerine bir şeyler katarak ilerledik. Stratejik hedefler, yani program ve program sorunlarında, bu eksende MAHİR VE DEVRİM ile yeni adım attık, bunu program ve bazı program yazılarıyla geliştirdik. Devrimci yenilenme sürecinde adeta bir alan “zayıf” kalmıştı; bu alan “stratejik çizgi” alanıydı. İşte elinizdeki bu çalışma/ kitap bu alanda güçlü bir adım oldu. Bu çalışmada/kitapta devrim deneyleri oldukça kapsamlı bir yer tutar; hatta sıradan bir okuyucu “bunları gereksiz” de bulabilir. Ama hayır, biz 2010 yıllarında stratejik çizgimizi birikimiz üzerinden yeniden kurgularken, tüm bu deneylerle sıkı bağ kurmak zorundaydık. Çünkü devrimci sosyalizm, elbette bu topraklar üzerine basar ama tüm dünya devrimler deneyleri eleştirel ele alır, buradan beslenir. Tam da bu noktada, KESİNTİSİZ DEVRİM I-II-III, MAHİR VE DEVRİM ve program üzerine yazılarımız, elinizdeki “MARKSİST DEVRİM TEORİSİ VE DEVRİM STRATEJİSİ” çalışmamız, bunların toplamı, strateji sorunlarını bir çok açıdan ele alan, dünya devrim deneyleriyle sık bağlar kuran çalışmalardır.

Devrimci sosyalizm, başta DEVRİMCİ YENİLENME YAZILARIMIZ olmak üzere, tüm birikimimiz üzerinden yakın bir gelecekte program ve manifesto/bildirge çalışmamızı somutlaştıracaktır.

Devrim için dövüşen, dünyanın her yerinde emperyalizm ve oligarşiye karşı savaşan herkesi bu vesile ile selamlıyoruz.

                                                                                        OCAK 2010 | THKP-C/MLSPB 

 

PDF iNDiRM

image_pdf
قد يعجبك ايضا
اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.