موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Sanaa Mehaidli: Güneyin Gelini

52
image_pdf

1982 yılında Güney Lübnan’ı işgal eden siyonist “İsrail” işgal güçlerine karşı yürütülen gerilla savaşında Sanaa Muhaidli işgal ordusu konvoyundaki bir zırhlı personel taşıyıcısına fedai eylemi gerçekleştirdi.

Hıristiyan bir ailede 14 Ağustos 1968’de Ancun köyünde doğdu. Dört küçük erkek kardeşi ve bir küçük kız kardeşi vardı. 1980’in başlarından itibaren Sanaa bir video mağazasında işe girdi. Eylemini gerçekleştirmeden önce ailesine son mesajını çalıştığı mağazada Nisan 1985’te videoya kaydetti.

1984’ün sonunda Sanaa Muhaidli, Suriye Sosyal Milliyetçi Partisi’ninde bünyesinde yer aldığı “Lübnan Ulusal Direniş Cephesi”nin askeri kanadına katıldı.

Sanaa Muhaidli, 9 Nisan 1985’te Güney Lübnan’ın işgal altındaki Jezzine kasabasında Siyonist askeri konvoyuna yönelik fedai Operasyonu düzenledi; 200 kg patlayıcı yüklü bir Peugeot kamyonetle Siyonist zırhlı personel taşıyıcısına çarptı. Fedai operasyonunda İki işgal askeri öldü, on iki asker de yaralandı.

Sanaa Muhaidli, fedai operasyonu öncesi ailesine yazdığı mektubunda “Sevgili babam ve annem! Size yaşattığım acıdan dolayı beni affedin. Lütfen yas tutmayın, başınızı dik tutun. Öldüğümü sanmayın. Şehadet günüm düğün günü olacak. Sizden son dileğim, “Güneyin Gelini” (عروس الجنوب) olarak hatırlarda yaşamak” demişti vasiyetinde.

Sanaa Muhaidli’nin cenazesi ailesine verilmedi, Siyonist işgal güçleri İsrail”e götürdü cenazesini. Daha sonra Lübnan direniş hareketi Hizbullah ile Siyonist varlık “İsrail” arasında cenazelerin takasına ilişkin anlaşma uyarınca 16 Temmuz 2008’de naaşı Lübnan tarafına iade edildi. 25 Temmuz 2008 Cuma günü Sanaa’nın naaşı Ancun’daki evine getirildi ve Hıristiyan mezarlığına gömüldü.

image_pdf
قد يعجبك ايضا
اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.