موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Önder Yoldaş Velid Daqqa (Ebu Milad)’ın Biyografisi

58
image_pdf

-Büyük bir ulusal ve cephe önderinin ölümüyle ilgili açıklama:

Halk Cephesi, ulusal ve cephe önderi, büyük entelektüel, düşünür ve esir yazar/Velid Daqqa “Ebu Milad”ı anmaktadır.

Büyük bir üzüntü, acı ve devrimci öfkeyle, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin Genel Sekreteri ve yardımcısı, Polit bürosu, Merkez Komitesi, esir arkadaşları, ülke ve diaspora’daki tüm yoldaşları adına, esirler hareketinin teorisyeni ve düşünürü ve en önde gelen önderlerinden, büyük ulusal ve cephe önderi, esir aydın, devrimci düşünür ve yazar, yoldaşlarının 62 yaşındaki; Velid Nimr Asaad Daqqa (Ebu Milad)’ı anarak, uzun süren bir hastalıktan sonra tıbbi ihmal politikası sonucu bu akşam şehadeta ulaştığını haber vermektedir.

Önder ve ilham veren yoldaşın şehadeti vesilesiyle, Halk Cephesi; önder yoldaş Genel Sekreter Ahmed Saadat’a, esir hareketindeki ve hapishane ögütündeki yoldaşlara, mücadeleci eşi Sanaa’ya, kızı Milad’a, tüm ailesine ve tüm yoldaşlarına en derin başsağlığı dileklerini iletiyor, Velid Daqqa yoldaş aynı zamanda direniş generallerinin önde geleni ve işgal zindanlarında nesiller boyu esirlere sunduğu zengin ve ilham verici mücadele deneyimiyle adlarını altın harflerle yazdıran seçkin ulusal ve cephe önderleri ve yazarlarından biriydi. Aynı zamanda mahkumların yaşamları üzerindeki etkisi, anlamları, devrim ve etkileri açısından eşine az rastlanan zengin ve seçkin bir entelektüel ve edebi deneyime de sahipti. Hapishane edebiyatının en önemli sembollerinden biriydi, daha doğru bir deyimle duayeni ve ilk yazarıdır. Ayrıca, uluslararası, Arap ve Filistin kütüphanesine önemli entelektüel ve edebi çalışmalar sundu. Buna paralel olarak şehit, işgal altındaki iç kesimlerin en önde gelen esirlerinden ve ulusal önderlerinden biriydi; işgalin uygulamalarına ve ihlallerine karşı koymada en önde geleniydi ve esirler hareketinin tüm mücadele süreçlerine katıldı.

Önder Yoldaş Velid Daqqa (Ebu Milad)’ın Biyografisi:

– 18 Temmuz 1961’de doğdu.

– Hayfa ilçesinin Baqa al-Gharbiya kasabasındandır.

– Önder Velid, 6 erkek ve 3 kız kardeşten oluşan Filistinli bir ailede büyüdü.

-Temel eğitimini Baqa al-Gharbiya okullarında alan şehit, 1979 yılında (Yimma) Ziraat lisesinde mezun oldu, Üniversiteye katılarak bilimsel ve akademik öğrenimine devam etti. öğrenimi sırasında halkının sorunlarına ilişkin görüşleri ve farkındalığı ve Filistin ulusal kimliğine olan derin bağlılığı gelişti.

-2010 yılında disiplinlerarası demokrasi çalışması alanında lisans derecesi aldı ve 2016 yılında Al-Kudüs Üniversitesi’nden bölgesel çalışmalar alanında “İsrail Araştırmalarının rotası” alanında yüksek lisans derecesi aldı, ancak felsefe alanındaki doktora diplomasi için hazırlıklarını tamamlayamadı.

-1983 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi saflarına katılarak, bir askeri birimde çalışmaları yürüttü.

-1984 yılında Cephe’nin Suriye’deki askeri üslerinde askeri eğitim aldı ve ardından işgal altındaki topraklarda Cephe için gizli bir askeri organın oluşmasına katkıda bulundu. Görevi, Lübnan’ın işgalinde katliamlar yapan Siyonist lider ve yetkilileri hakkında bilgi toplamaktı.

-Şehit Velid ve askeri birimdeki yoldaşları, Siyonist asker “Moşe Tammam”ın kaçırılıp öldürülmesi de dahil olmak üzere bir dizi eylem gerçekleştirdi, bunun sonucunda kendisi ve bir grup yoldaşı tutuklanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

-Cezası Mart 2023’te sona erdi ancak cezaevlerine kaçak yolla cep telefonu sokmakla suçlandığı için cezasına iki yıl daha eklendi.

-İşgalin tüm takas anlaşmalarında serbest bırakmayı reddettiği 23 mahkum arasında yer alan, aynı zamanda onu 2013-2014’te serbest bırakılan eski mahkumlar listesinden çıkardı.

– İşgal hapishanelerindeki esirlerin en önde gelen teorisyen ve düşünürlerinden biri olarak kabul edilir, Uluslararası düzeye ulaşmış fikir ve edebiyat eserleri bulunmaktadır; en ünlüleri “Bilincin Erimesi” ve “Paralel Zaman” kitapları ile uluslararası üne kavuşan ve çok sayıda ödül alan “Zeytin Sırrının Hikâyesi” romanı olmak üzere, “Kılıcın Sırrının Hikayesi” ikinci bölümü olarak anlatarak tamamlıyor ve üçüncü bölüm olan “Tayfin Sırrının Hikayesi”nin yayınlanması bekleniyordu.

-Bilincin Erimesi veya “İşkenceyi Yeniden Tanımlamak” adlı kitabı, esirler hareketinin en öne çıkan yapımlarından biri olarak kabul ediliyor, önemli bir referanstır, bu çalışmayla cezaevlerinde kararlılığın, disiplinin, örgütsel çalışmanın kökleşmesinin ve iradenin çeliklemesinin ABC’sini geliştirdi. Aynı zamanda “paralel zaman” (esirlerin zamanı ile hapishane dışındakilerin zamanı) gibi hapishanelerin içindeki gerçekliği tanımlayan kavramları formüle etme konusunda da itibar sahibidir. Çok sayıda siyasi, entelektüel ve edebi makale ve inceleme yazdı. Birinci sınıf bir siyasi düşünür olarak kabul edilmektedir. İşgal hapishanelerinde büyük bir entelektüel proje üretti; bu projeyle tüm konuları, araştırmaları, varoluşsal soruları ve kurtuluş meselelerini yanıtlayarak, içerisindeki eleştiri durumunu güçlendirerek, hakikate ve ulusal projenin krizine ulaşma yolunda ilerledi. Hapishaneye birçok önemli ulusal tablo sağlayan bir ressamdı ve İbrani dilini akıcı bir şekilde konuşan bir kişilikti.

– Uzun tutukluluğu sırasında işkenceye maruz kaldı, tecrit edildi, ziyareti engellendi, yazıları ve yayınları Cezaevi Müdürlüğü tarafından kovuşturulmaya uğradı.

-Hapishaneden dışarıya sperm göndererek, Milad adını verdiği bir kız çocuğu dünyaya getirmiş, 57 yaşında baba oldu.

-18 Aralık 2022’de nadir görülen bir kemik iliği kanserine yakalandığı ve bunun sonucunda sağlık durumunun kötüleştiği ve hastaneye kaldırıldığı açıklandı. 2023 yılının Haziran ayında tahliye talebi reddedildi ve komisyonun kararına karşı Merkezi Mahkemeye sunduğu dilekçe de rededildi.

-Sağlığındaki ciddi bozulmanın ardından, tıbbi ihmal politikası sonucu bu akşam vefat etti. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, lider, düşünür, yazar, ilham kaynağı ve büyük teorisyen Daqqa yoldaşa veda ederken, onun ulusal, entelektüel ve cephe mirası ki, kendine rehber ettiği Filistin ve kurtuluşu konusuna sadık kalacağına taahhüt eder. Ayrılıncaya kadar Filistin’i, tüm Filistin’i nehrinden denizine kadar meskeni olarak aldı.

-Filistin ve insanlığın yüce şehidine şan olsun!

-Ve mutlaka kazanacağız!

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi

Merkezi Medya Bürosu

07/04/2024


Arapça’dan Türkçe’ye çeviri: Ortadoğu Devrim Cephesi Basın Bürosu

image_pdf
قد يعجبك ايضا
اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.