موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

BREZİLYA HALKI TRUMP HAYRANI LİBERAL FAŞİST BOLSONARO’YU İSTEMİYOR

166
image_pdf

BREZİLYA HALKI TRUMP HAYRANI LİBERAL FAŞİST BOLSONARO’YU İSTEMİYOR

Sami ADALI

Jair Bolsonaro, Brezilya’nın mevcut devlet başkanı. Ekim 2018 seçimlerine, adında meymenet olmayan Sosyal Liberal Parti adayı olarak katıldı ve devlet başakanı seçildi.

Brezilya ordusunda 17 yıl görev yaptıktan sonra Hristiyan Demokrat Parti üyesi olan Bolsonaro, 2018 yılına kadar çeşitli partilerde bulundu. İnsanı kökenleriyle, ailesinin geçmişiyle değerlendirmek çoğu zaman yanlış. Ama Bolsonaro’nun büyükbabasının Hitler’in askeri olduğunu söylememizde yarar var. Liberallik, faşistlik ve sağcı muhafazakarlık bu adamın bütün faaliyetlerine yansıyor. Trump hayranı olduğunu söylemesi de işin cabası.

Bolsorano, sadece covid-19 hastalığı sürecinde kötü yönetiminden dolayı 600 bin kişinin işine son verdi. Ekonomik krizlerin ve sistemsel sorunların yükünü halka yükleyen bütün burjuva ve türevi yönetimler gibi Bolsonaro yönetimi de milyonlarca insanın işsiz olmasına, milyonlarcasının da kölelik şartlarında çalışmasına neden oldu. Resmi rakamlara göre ülkedeki işsiz sayısı 14,1 milyon. Resmi rakamların, gerçek rakamların yüzde kaçına denk geldiğini de hepimiz biliyoruz. Hangi şeyi doğru söylüyorlar ki bunu doğru söylesinler?

Ülkede bugün 12 sol, sosyalist ve devrimci parti ve pek çok sendikanın çağrısıyla “Bolsonaro Defol, Ulusal Kampanyası” eylemleri başladı. 27 eyaletin 20’sinde ve 14 eylaet başkentinde ve 60’tan fazla şehirde “Bolsonaro Defol” pankartlarının arkasına yüzbinlerce emekçi halk dizildi.

Bu eylemler sayesinde Brezilya halkı Bolsonaro’dan kurtulup sosyalist yönetimleri tekrardan başa getirir mi bilinmez. Ama biz de aynı çağrıyı yapıyoruz “BOLSONARO DEFOL”!

image_pdf
قد يعجبك ايضا
اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.