موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

THKP Üyesi Betül ALTINDAL

154
image_pdf

10 Şubat 2006 Cuma günü İstanbul/Beşiktaş Conrad Otel’de başlayan “Kadın İstihdamı Zirvesi” ancak tek bir emekçi kadının bulunmadığı zirvede işçi ve emekçiler adına kararlar almak üzere toplanan emperyalizmin işbirlikçisi oligarşik dikta tamsilcileri HKM’li emekçi kadınların sloganları ile karşılaştılar. O kadınlardan biri Betül ALTINDAL idi. Betül yoldaş, 1976’da emekçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1998’den itibaren ise THKP-C/MLSPB saflarında yer aldı. 21 Mayıs 2006 günü lenf kanseri sonucu yaşamını kaybetti.

2005 yılında Meryem Abu Dagga ülkemizi ziyaret ettiğinde yoksul ve emekçi bir ailenin evinde karşılaşmıştık ALTINDAL ve ABU DAGGA ile. FHKC Polit Büro Üyesi Meryem Abu Dagga ALTINDAL’ı andığı mesajında “Sen yurtsever bir şarkı gibi, dilden dile geçeceksin” demişti öylede oldu.

Ezilen ve mazlum ulusların kendi kaderini tayin hakkının ilkesel savunucusu olan bizler, nasıl ki dün Filistin halkının meşru ve demokratik talaplerini gerici önderliklerinde işin içinde olmasına ragmen pazarlık ve tartışma konusu yapmadık ise, Kürt ulusunun kendi kaderini tayin etme hakkınıda yapmayız. Yani UKKTH ile herhangi bir zaman ve mekanda o uluslara önderlik eden parti veyahut örgütlerin ideolojik-politik tutumlarını birbirine karıştırmayız. İşte Proletarya enternasyonalizmi budur. Öbür türlüsü şovenist kirlenme ve zehirlenmedir. Ve nihai amacın (Komünizm) önündeki en tehlikeli milliyetçi histeri ve engeldir.


O gün Betül ALTINDAL halk düşmanlarının suratlarına “Sizler kadının kurtuluşu ile ilgili konuşamazsınız. Buna hakkınız yok. Kadın ile ilgili olarak ne bir toplantı, ne de bir karar alabilirsiniz. Kadının kurtuluşu yalnızca sosyalizmdedir. Burada değildir. Siz buradan bize yönelik herhangi bir şey söyleyemezsiniz. 1980’de bize yönelik en büyük darbeyi yaptıktan sonra bile, siz bunu savundunuz. Şu an özelleştirmeleri savunuyorsunuz, şu an kadına yönelik şiddeti savunuyorsunuz. Biz tekstil atölyelerinde çalışırken siz hiç bir şekilde rahatsız olmuyorsunuz. Şimdide bize yönelik yapılan bu saldırıyla da kadının özgürlüğünden ne anladığınızda belli. Siz kadınlar ve emekçi kadınlar hakkında hiç bir şey söyleyemezsiniz.” bunları haykırmıştıimage_pdf
قد يعجبك ايضا

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.