موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

KIRMIZI BÜLTEN” ve DİKTATÖRÜN HAKUKSUZLUĞU

434
image_pdf

“KIRMIZI BÜLTEN” ve DİKTATÖRÜN HAKUKSUZLUĞU

Mihrac Ural – 25 Şubat

Akıl var mantık var, ülkenize sadece sizin resmi davetliniz olarak gelip giden, misafir olduğu yerden dışına bile çıkıp gezmeyen bir siyasi lidere, hiç yoktan dava açacaksınız, uyduruk savcılarınızla uyduruk dosyalar oluşturacaksınız ardından hüküm vermeden, suçladığınız kişinin ifadesini bile almadan, bireysel başvuru hakkını dahi kullanmadan hakkında “KIRMIZI BÜLTEN” çıkaracaksınız. Bir de devletler topluluğundan sizin yaptığınız bu hukuksuzluğu kulak asacak çevreler arayacaksınız. Kendin pişir kendin ye; hem savcı hem hakim olmak işte faşizmin hukukla ilgili algısı budur. TC hukuksuzluk bataklığında diktatörün iç bükey algılarının oyuncağı konumuna düşmüştür. Bu her defasında yeniden ispat edilmektedir.

Kırmızı bültenle aranan yüzlerce kişinin olduğu bir ülkede hukuk tartışma konusu demektir. Bu bir yana Salih Müslim ne Türkiye vatandaşıdır nede Türkiye’de bir vukuatı vardır. Yargılanmamış ifadesi alınmamış hüküm giymemiş hukuk kanallarını sonuna kadar kullanmamıştır ama siz “KIRMIZI BÜLTEN”nin sihrine kapılmış size uygun olmayanı derdest etmek için bu hukuksuzluğu irtikap edersiniz.

Keyfinize gelince resmi davetlerle, resmi törenlerle karşılarsınız keyfiniz gelmeyince de Kırmızı Bültenle aratırsınız. Birde devletler sizin bu yaptığınız hukuk abesini yutmasını beklersiniz. Hadi oradan, faşist diktatörlüğünüze siz kendi dilinizle kırmızı bültenlerinizle ilan edecek kadar aptalsınız, hukuksuz, pervasızsınız. Daha dün aynı davadan yargılanın aydınları ortada hiçbir fiili kalkışma yokken, birilerini Almanya devleti ve başbakanının (Markel) baskısı altında, tüm sözlerinizi yutarak korkakça teslim olmuş çirkefinizle, serbest bıraktınız diğerlerine ise ömür boyu müebbet hüküm verdiniz. Siz ya delisiniz ya da hak hukuk tanımayan barbarlarsınız.

Hukuk herkese gerekli.Salih Müslim’in MİT’le haşır neşir görüşmelerini, her sakala ayrı tarak, mavi boncuk dağıtan ve Suriye’yi karalayan abeslerini çok iyi biliyoruz ve eleştirdik de. Son röportajlarında bile Suriye’ye ağır suçlamalar yapmış biri olmasına rağmen hukukun adil kaidelerini onun içinde dile getirmek boynumuzun borcudur. Diktatörün rejimi hukuksuzdur Salih Müslime yöneltilen ithamlar kadar kırmızı bültenleri de hukuksuzdur.

SALİH MÜSLİM’İN TUTUKLANMASI ARDINDAN 

GELEN GELİŞMELERLE İLGİLİ TVETLERİM

1-Diktatör sapıtmış durumda.Hukuksuzluğu her yere dayatabileceğini sanıyor. Salih Müslim Prag’da yakalanması üzerine teslim edilmesini istemiş. İnsanda zerre kadar akıl olmamalı bu tür abes işlerle devlet adamlığı yapmaya. Müslim, Suriye vatandaşı öncelikle, TC’de de cürümü yok.

2- Salih Müslim’in Türkiye’de TC devleti hükümeti tarafından resmi ziyaret davetiyle gidip gelmekten başka yaptığı bir şey yok. Kendi misafiri hakkında “kırmızı Bülten” çıkarmak sanırım bir tek bu diktatöre nasip oldu. Adamı ayıplarlar, devletler hukukunda bu palyaçoluk geçerli akçe değildir.

3- Müslim siyasi bir lider, askeri değil ve Türkiye’ye resmi davetli misafir olmaktan başka bir ilişkisi yoktur. Misafirinizi kırmızı bültenle aramak ahlaki değildir. Bu işte önce devletler hukukunun adabı ve ahlakı gerekli. Bu yoksa orman kanunu geçerli olur ki bu da öncelikle sizi keser.

4- Salih Müslim PYD lideriydi. eline silah almamış örgütünün askeri kanadı ise Suriye’de teröre ve özel olarak İŞİD ‘e diz çökertmiş, başka ülkelerin iç işlerine ne karışmış ne de bu yönde eylemi olmuş bir siyasi lider. Beğenmeyebilirsiniz ama keyfinize göre hukuksuzluk yapamazsınız. Yapmaya kalkışırsanız alay konusu olursunuz.

5-Salih Müslim’i siyasi açıdan beğenmeyebilirsiniz, bu normal. Ben de ahlaksız diktatör Erdoğan ve MİT’le ilişkisinin bir yerde çamura batacağını söyleyip durdum Suriye hakkında yaptığı karalamaları da biliyoruz.Ama hukuk herkese gereklidir. Hukuk algısı olmayan da diktatör RTE’dir

6- Salih Müslim sorunu çerez. kimse bir şey yapamayacak, yine elini kolunu sallayıp vatanı Suriye’ye dönecek. Kendi hukuksuzluğunu Avrupa’ya dayatabileceğini sanan cahil kültürsüz ve ahlaksız diktatör Erdoğan, Soçi’de benimle ilgili yaygarasında aldığı sonucu alacaktır.

 

image_pdf
قد يعجبك ايضا
اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.