موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

KBDH, THKP-C/MLSPB Temsilcisi Betül Altındal İle Yaptığı Röportajı Yayınladı

17
image_pdf

KBDH bileşenleriyle yaptığımız röportaj dizisinin altıncısı olan THKP-C/MLSPB Temsilcisi Betül Altındal’ın röportajını sizlerle paylaşıyoruz.


KBDH: 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken topyekûn savaş hükümeti olarak örgütlenen AKP-MHP’nin 2023 yılı itibariyle artan şiddet politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-THKP-C/MLSPB Temsilcisi Betül Altındal:

-Betül Altındal: Sorularınızı cevaplamadan önce Devrim ve Sosyalizm kavgasında şehit düşen bu uğurda bedel ödeyen bu şanlı bayrağı bizlere taşıma onuru yaşatan şehitlerimizi anarak devrim ve sosyalizm bayrağını zafere kadar taşıyacağımızın sözünü yenilerek sorularınızı cevaplayalım.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü özünde emperyalizme karşı mücadeledir. 14 Haziran Devrimci Hareketi, emperyalizme ve kuklası Trujillo diktasına karşı silahlı mücadeleyi yükseltme gayesi için yola çıkan bir yeraltı örgütünün adıdır. Mirabel kardeşler silahlı direnişi yükselten ve bu uğurda gözünü kırpmadan inandıkları dava uğruna can veren kahramanlar olarak anılmalıdırlar.

Ülkemiz, Emperyalizme göbekten bağımlı oligarşik rejim tarafından yönetilen bir ülkedir. Yeni-sömürgeci yapı kadına yönelik şiddetin asıl kaynağıdır. Kadına yönelik şiddete karşı mücadele ülkemizin emperyalizme olan bağımlılık ilişkisi göz ardı edilerek yürütülemez. Emekçi kadınlar kendilerini sadece AKP-MHP faşizmine karşı mücadele ile sınırlandırdığı takdirde burjuva muhalefet çizgisinin ötesine geçemezler. Çünkü, halk düşmanı AKP emperyalizmin ve işbirlikçi tekellerin onayı ile tekrar iktidar olmuştur. İşçi ve emekçi kadınlara yönelik oligarşik dikta rejiminin şiddet ve faşist terörü geçici değil sistematiktir.

Ülkemizde, en basit hak ve özgürlük talebinin faşizmin zor aygıtları tarafından bastırıldığı bir gerçektir. Kadınların mücadelesi sadece oligarşik rejimin tekfirci temsilcisi AKP’ye karşı mücadele ile sınırlı tutulmamalıdır. Bu gerekli fakat sığ bir mücadele olmakla kalmaz, bu aynı zamanda burjuva muhalefetin, kadınların mücadelesini  “gerici-ilerici” ayrımı üzerinden sistem içinde tutma politikalarına hizmet eder. Kadınlar kurtuluşunu tam da Mirabel kardeşlerin devrimci özüne uygun bir mücadele hattı ile sağlarlar.

KBDH: Erkek/devlet terörüne karşı kadın hareketleri açısından nasıl bir direniş ve dayanışma örgütlendi

-Betül Altındal: Sivil ve askeri bürokrasisi ile bir bütün olarak Devlet, bir sınıfın diğer sınıf üzerindeki zor ve tahakkümünün en örgütlü şiddet aygıtıdır. İşçi sınıfına, emekçi halklara ve özel olarak ta kadınlara yönelik şiddetin temel kaynağı oligarşik dikta rejimidir. Kadınlar, kendilerine yönelen şiddete karşı mücadelelerini emperyalizme ve ülkemizi tekrar tekrar emperyalistlere peşkeş çeken işbirlikçi kuklalarına kaşı mücadele bütünlüğü içinde yükseltmelidirler. Çünkü, AKP ne kadar emperyalizmin işbirlikçisi tekellerin dostu ise, burjuva muhalefet de emperyalizmin işbirlikçisi ve tekellerin dostudur.

Bunun için somut iki örnek öğreticidir, emekçi kadınların Agrobay direnişi ve toprağını, ormanını, vatanını savunan Akbelen direnişi. Bu gerçeği görmeyen ve bunun üzerinden atlayan bir kadın mücadelesi –hareketi- en nihayetinde yeni-sömürgeci yapının dehlizlerinde etkisizleşerek yozlaşır. Kadınların mücadelesi hem finans-kapitalin kar hırsını tatmin etmek için yeniden iktidar koltuğuna oturtulan AKP’ye hem de burjuva muhalefete karşı mücadele olarak örgütlenmelidir.

KBDH: Önümüzdeki dönemde KBDH-THKP-C/MLSPB olarak kadınların birleşik devrim mücadelesini yükseltme hedefleriniz nedir? Kadın hareketlerine  çağrınız nedir?

-Betül Altındal: Ülkemiz emperyalizme göbekten bağımlı yeni-sömürge bir ülkedir. Emekçi Kadınlar, sınıfsal kurtuluş ile ulusal kurtuluş mücadelesini iç içe geçmiş bir süreç olarak ele almalıdırlar. Kadının kurtuluşu ancak bağımsız Türkiye, özgür vatan için erkek yoldaşları ile kol kola ve omuz omuza bir direniş ve örgütlenme içinde devrim ve sosyalizm mücadelesini yükseltmekle olur. KBDH konsey üyesi ve THKP-C/MLSPB olarak bizim çağrımız, Kadının kurtuluşu, karşılarındaki en örgütlü şiddet aygıtı olan emperyalizme, oligarşiye ve faşizme karşı silahlı mücadele ekseninde birleşik örgütlü bir devrimci savaş ile gerçekleşecektir.

Yaşasın bağımsız Türkiye ve özgür vatan için savaşanlar!

Teşekkürler

Devrimci selam ve saygılar

21 Kasım 2023

THKP-C/MLSPB

Betül Altındal

image_pdf
قد يعجبك ايضا
اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.