موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

N17: 17 Kasım’da Doğdum

142
image_pdf

Pankartta “17 Kasım’da Doğdum” yazıyor. Dimitris Koufontinas 56. gününde açlık grevinde..

17 Kasım Devrimci Örgütü

Atina Politeknik Ayaklanması’ndan sonra kurulmuştur. Atina Politeknik Ayaklanması 21 Nisan 1967’de iktidarı ele geçiren askeri (Albaylar) cuntaya karşı, 14 Kasım 1973 yılında Atina Ulusal Teknik Üniversitesi öğrencileri direnişe başlamıştır. Hızla büyüyen direnişe diğer okullardan öğrenciler ve halk katılmıştır. 17 Kasım 1973 günü sabah saatlerinde askeri cuntanın tanklarla üniversiteye saldırması üzerine onlarca (24) kişi cunta tarafından katledilmiştir.

Bu, 1975 yılından itibaren faaliyet gösteren 17 Kasım Devrimci Örgütü ile ilgili ilk davaydı. 1975’te CIA’nın Atina’daki İstasyon Şefi Richard Welch’i vurarak varlığını kamuoyuna duyuran ve ismini Politeknik Direnişi’nde alan örgüt, daha sonraki süreçte, özellikle ABD emperyalizmine ve işbirlikçi Yunan politikacı ve tekelci şirket sahiplerine yönelmiş, aynı dönemde Yunanistan’daki faşist Türk diplomatlarını da hedef almıştı.

  • Suçlu Emperyalizm ve İşbirlikçileridir

20 Mayıs 2007 tarihinde Türkiye dışişleri bakanı Abdullah Gül, Yunan mevkidaşı Dora Bakoyannis’e 17 Kasım devrimci örgütü üyelerine verilen ağır cezalardan dolayı memmuniyetini ifade eden bir mektup göndermiş “kararı terörle uluslararası mücadelede işbirliği kapsamında atılmış kayda değer bir adım olarak görüyoruz ve memmuniyetle not ediyoruz” demişti. Her iki ülkenin ABD işbirlikçisi temsilcileri hem Yunan hem Türk halklarına karşı düşmanlıkta suç ortaklarıdırlar.

Emperyalizmin yeni-sömürgesi olmayı kabul etmeyen Türkiye ve Yunanistan halkı ve devrimci örgütleri ise halkların gerçek dostları ve öncüleridir. 17 Kasım Anti-emperyalist Anti faşist bir devrimci örgüttür. Dimitris Koufodinas 17 Kasım Devrimci örgütündendir.


image_pdf
قد يعجبك ايضا
اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.