موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

MAHİR ÇAYAN BÜTÜN YAZILAR

425
image_pdf

ÖNSÖZ

Mahir Çayan’ın kendine ait Yazıları, 30 Mart 1972 kızıldere sonrasında Bütün yazılar olarak derlenmiş ve çeşitli yayıncılar tarafından defalarca basılmıştır. Fakat; dünya denkleminin alt-üst oldugu, eski dengelerin yıkıldıgı, yeni dengelerin yeniden dizayn edildigi, ülkemizde ve ortadoğuda, sömürge devrimlerinin politik-askeri kuramcısı Mahir Çayan’ın, bütün yazılarını tekrar okuyucuyla buluşturmanın ve bunu ‘’Ortadoğu Devrimci Çemberi’’nin içinde yer alarak gerçekleştirmenin  gururunu ve mutlulugunu yaşıyoruz.

71  silahlı çıkışının ilk adımını atan Mahir Çayan, bu devrimci kopuşu gerçekleştirirken içinden çıktıgı ortamı bataklık olarak nitelendirmiş ve bataklıgın izlerini bir süre üzerlerinde taşıcaklarını, bunun tersini idda etmenin idealizm olacagını ifade etmiştir. Ve bu izlerin ancak savaşın içinde savaşıla, savaşıla atılacagını net bir şekilde göstermiştir.

Diger yandan Mahir Çayan, Kesintisiz devrim  broşürüne başlarken “ülkemiz solunda bugün tam bir teorik keşmekeş hüküm sürmektedir” diye başlamış ve marksist devrim teorisinin diyalektik metoduna ve onun muhtevasına sadık kalarak, sömürge devrimlerinin politik-askeri kuramını ve onun dilini, terminolojisini, kavramlarını kendine ait bir uslupla yeniden üreterek Türkiye’ye ve sömürge devrimlerine özgü bir politik askeri kuramı sentezlemiştir.

İşte bu nedenle biz; Mahir Çayan’ın teorik ve politik  meseleleri ele alırken başvurdugu diyalektik metot’un ’’ herşey hareket halindedir’’ belirlemesine sadık kalarak, dünyayı sadece yorumlamakla yetinmeyip, degiştirme eylemi içinde yer alarak, somutu soyutlamanın ve tekrar somutlaştırmanın, devrimci teoriyi bu temelde üretmenin tarihsel öznesi olacagız.

ORTADOĞU DEVRİM CEPHESİ

PDF INDIR || ONLINE OKU

image_pdf
قد يعجبك ايضا

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.