موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Mahir Çayan Bütün Yazılar

341
image_pdf

Bütün Yazılar İçin, Önsöz

PDF INDIR || ONLINE OKU

ÖNSÖZ

Mahir Çayan’ın kendine ait Yazıları, 30 Mart 1972 Kızıldere sonrasında Bütün yazılar olarak derlenmiş ve  çeşitli yayıncılar tarafından defalarca basılmıştır. Fakat; dünya denkleminin alt-üst olduğu, eski dengelerin yıkıldığı, yeni dengelerin yeniden dizayn edildiği ülkemizde ve Ortadoğuda, sömürge devrimlerinin politik-askeri kuramcısı Mahir Çayan’ın, bütün yazılarını tekrar okuyucuyla buluşturmanın ve bunu ‘’Ortadoğu Devrimci Çemberi’’nin içinde yer alarak gerçekleştirmenin  gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

71  silahlı çıkışının ilk adımını atan Mahir Çayan, bu devrimci kopuşu gerçekleştirirken içinden çıktığı ortamı bataklık olarak nitelendirmiş ve bataklığın izlerini bir süre üzerlerinde taşıyacaklarını, bunun tersini idda etmenin idealizm olacağını ifade etmiştir. Ve bu izlerin ancak savaşın içinde savaşıla, savaşıla atılacağını net bir şekilde göstermiştir.

Diğer yandan Mahir Çayan, Kesintisiz devrim  broşürüne başlarken “ülkemiz solunda bugün tam bir teorik keşmekeş hüküm sürmektedir” diye başlamış ve Marksist devrim teorisinin diyalektik metoduna ve onun muhtevasına sadık kalarak, sömürge devrimlerinin politik-askeri kuramını ve onun dilini, terminolojisini, kavramlarını kendine ait bir uslupla yeniden üreterek Türkiye’ye ve sömürge devrimlerine özgü bir politik askeri kuramı sentezlemiştir.

İşte bu nedenle biz; Mahir Çayan’ın teorik ve politik  meseleleri ele alırken başvurduğu diyalektik metot’un ’’ herşey hareket halindedir’’ belirlemesine sadık kalarak. dünyayı sadece yorumlamakla yetinmeyip değiştirme eylemi içinde yer alarak, somutu soyutlamanın ve tekrar somutlaştırmanın, devrimci teoriyi bu temelde üretmenin tarihsel öznesi olacağız.

Ortadoğu Devrim Cephesi Yayınları

PDF INDIR || ONLINE OKU

image_pdf
قد يعجبك ايضا

اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.