موقع اممي ثوري ثقافي مناهض للامبريالية ومناصر لقضايا الشعوب حول العالم.

Zeki Yumurtacı | Yaşasın Ortadoğu Devrimci Çemberi

757
image_pdf

Memet Zeki Yumurtacı

12 Eylül Amerikancı Faşist Cuntasının ilk cinayeti, İ.Ü. İktisat Fakültesi öğrencisi M. Zeki Yumurtacı inandığı devrimci mücadelesine devrimin temel dayanağı olan işçi sendikalarında başladı. siyasi kimlik, kişilik, paylaşımcı ruh, devrimci kararlılık bu mücadele içinde gelişti ve pekişti. THKP-C/MLSPB’ni kurucu militanları arasındaydı. Mücadele içinde insani davranışı, devrime olan inancı, eylemlerdeki kararlılığı, siyasi bilinci ile üst düzey kadro ve Merkez komitesine kadar yükseldi. Örgüt, Emperyalizm ve Ülkemiz tekelci burjuvazinin korkulu rüyası olmaya başlarken bu mücadeleyi yücelten kadrolar arasında yerini aldı.

1978 yılına gelindiginde Parti-Cephe Hareketi MLSPB içinde farklı bakış açısı ortaya çıktı ve THKP-C savaşçıları olarak siyasi mücadeleye devam etti. 1978 yılında Hüseyin Cevahir Yoldaş’ın Ortadoğu saptamasını “Yaşasın “Ortadoğu Devrimci Çemberi” sloganı ile formüle ederek Ortadoğu halklarının kurtuluşu’nun birbirinden kopuk ele alınamayacağı bilincinin oluşmasının temellerini attı.

11 Mayıs 1979’da THKP-C Savaşçıları örgütü ağır bir tutuklama dönemi yaşadı. Aynı operasyonda Ömer Çimeken ve Tamer Tabak yoldaşlar Merter’de örgüt evinde özel tim polisleriyle girdikleri çatışmada şehid düştüler. tutuklama-işkenceve çatışma zincirinin bir parçası olarak, bir arkadaşını ziyarete giderken Laleli’de gözaltına alındı.

23 Haziran 1980 günü Bayrampaşa Cezaevinden “sahte tahliye” yöntemiyle firar etti.

12 Eylül darbesinden 2 gün önce, 10 Eylül 1980’de, saklandığı evde eşi ile birlikte gözaltına alındı. Bir hafta süren işkence sonrası 12 Eylül cunta günlerinde İstanbul’da Siyasi Şube Müdür Yardımcısı olan Mehmed Ağar ( bugün içişleri bakanlıgında soysuzun akıl hocası- Danışmanı) yeteneklerini geliştirmeye devam etti.

İşkencede çözülmeyen Zeki Yumurtacı, 17 Eylül 1980’de ‘keşif’ bahanesiyle dışarı çıkartılıp Avcılar’da kurşuna dizildi. Senaryo hazırdı: “Lenin Zeki , kendisini kaçırmaya gelen arkadaşlarının kurşunlarına hedef olmuştu.”
tatbikat bahanesi ile Avcılar’a götürüldü (İNSA Genel Müdürü’nün kaçırılması ile ilişkilendirilen düzmece tatbikattı bu).

Bu, görünüşte bir tatbikat, gerçekte ise; hain bir tuzak ve önceden planlanmış kalleş bir senaryo idi. 17 Eylül 1980 günü tatbikat için onu götürdükleri Avcılar – Firuzköy’ünde çapraz ateş altına alarak öldürdüler.

Amerikancı Cunta ajansları, M. Zeki Yumurtacı’nın kendisini kaçırmaya gelen bir grup ile polis arasındaki çatışmada, iki ateş arasında kalarak öldüğünü söylediler.

Bu düzmece bir yalandı. Ölüm emri, Sabancı Holding yetkilileri ile Sıkıyönetim Komutanı Necdet Üruğ arasındaki istişareye dayanılarak verilmişti.

Bu olay, işbirlikçi ve finasçı tekelci sermaye ile özel harp dairesinin ilişkilerini açıkça ortaya koymaktadır.

12 Eylül ile birlikte İstanbul’da gözaltına alınan binlerce devrimcinin hemen hemen tamamı “seni de Zeki Yumurtacı gibi öldürürüz“ tehdidine maruz kalmıştır.

Tutuklanan militan ve sempatizanlara 1. Şubede; Amerika ve İngiltere den işkence eğitiminden yeni dönmüş ‘İşkencede Uzman ‘polislerce fiziksel -psikolojik -ilaçlı işkence uygulandı. direniş bayrağını yaşamının her alanında yere düşürmeyen onurla taşıyan M.Zeki Yumurtacı 1. Şube işkencelerinden 28 gün boyunca ser verip sır vermeme geleneği ile yüzünün akıyla çıktı.

Sabaha kadar işkence yaptılar. Teslim olmasını bekleyen ağzı salyalı emperyalizmin paralı itleri. Daha şiddetli daha net sloganlar duydular. Sabaha doğru aynı katta zincirlendiği odaya getirildi . Zincirin öbür yanında bağlı olan yoldaşına beni öldürecekler “Devrimci tavra devam. Direnişe devam. Teslim olmak yok. Tüm yoldaşlara selamlar.” Dedi.

Zeki Yumurtacı öldürüldükten sonra 1.şubeye işkence için getirilen direnen devrimcilere “Konuşmazsan senide Zeki Yumurtacı gibi öldürürüz.” Diye tehdit ettiler. Buda yüzlerce devrimcinin duyduğu polislerin net itirafıydı. Halk düşmanları, işkenceciler. unutmayın hiç bir suç cezasız kalmaz.

M. ZEKİ YUMURTACI

image_pdf
قد يعجبك ايضا
اترك رد

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني.